Zpět na: Včelařské pomůcky

Světlice barvířská saflor - 0,5 kg


Dostupnost:
Kód zboží: 0615
Tato rostlina se pěstuje zejména pro semena, lze ji zkrmit v hospodářství, a navíc je medonosná pro vysoký obsah nektaru v pozdním létě.

Světlice barvířská latinsky Carthamus tinctorius 0,5 kg

Světlice barvířská je jednoletá rostlina, pocházející z Mexika. Světlice je jednoletá rostlina s tenkým kořenem, který může být delší než jeden metr. Kvete od července do září žlutými až oranžovými květy. Korunní lístky jsou zdrojem přírodního barviva, proto se jim přezdívá turecký, nepravý nebo planý šafrán. Květy dříve sloužily také k falšování vzácného pravého šafránu. Doba kvetení trvá asi tři až čtyři týdny.

Světlice barvířská, někdy též saflor, patří do čeledi hvězdnicovitých (dříve složnokvětých) a je podobná bodláku. O skutečný bodlák se však nejedná. Pochází ze stepních oblastí. Jak naznačuje druhový název, světlice barvířská se používala při barvení textilií, hlavně bavlny a hedvábí. Při barvení nepředává žádné nepříjemné aroma, osvědčila se proto i jako potravinářské a cukrářské barvivo. Výtažky z rostliny poskytují jak žlutou, tak červenou barvu pro barvení látek

Jedná se o velice oblíbenou rostlinu, pěstovanou zejména pro své přírodní barvivo, olej a také pro léčivé účinky. V tradiční medicíně se rostlina využívá ke snížení cholesterolu v krvi, k léčbě onemocnění dýchacích cest či jako prevence cévních onemocnění.

U nás se rostlina pěstuje především z přímých jarních výsevů. Ideální doba pro výsev je od března do května. Rostliny začínají vzcházet už při teplotě okolo 4 °C.
Rostliny je možné také předpěstovat doma. Doba klíčení je 2–3 týdny. Světlice barvířská vyžaduje slunečné či polostinné stanoviště. Na půdu není náročná. Bude jí vyhovovat jakákoliv humózní, propustná půda. Nevhodné jsou kyselé a příliš zamokřené půdy, a také ty, které jsou prohnojené čerstvým hnojem. Rostlina je tolerantní vůči suchu i teplotním výkyvům.

Olej pro studenou kuchyni
Světlice barvířská se pěstuje pro semeno, které dozrává v srpnu až začátkem září. Semeno obsahuje 45–55 % oleje, který se lisuje a používá za studena stejně jako třeba slunečnicový olej. Je velmi důležitý pro lidskou výživu. Oproti slunečnicovému oleji však obsahuje více kyseliny linolové – až 80 %. Tato kyselina patří mezi esenciální nenasycené mastné kyseliny, obsahující hlavně ty omega-6. Její nedostatek způsobuje vypadávání a lámání vlasů, ale například i špatné hojení ran. Naopak pomáhá při zánětech, kožních ekzémech a dalších obdobných potížích. Olej ze světlice barvířské je jeden z nejlepších jedlých olejů na světě, jako čistě přírodní výrobek se připravuje metodou takzvaného prvního lisování za studena. Své znamenité vlastnosti si uchovává jedině bez tepelné úpravy, a proto se ideálně hodí do nejrůznějších salátů a studených pokrmů.

Tato rostlina se pěstuje zejména pro semena, lze ji zkrmit v hospodářství, a navíc je medonosná pro vysoký obsah nektaru v pozdním létě. Krom toho se světlice používají také k řezu do suchých vazeb kytic kvůli široké paletě barev květů od bílé přes žlutou až po červenou a oranžovou.  Světlice se používá také jako kvalitní meziplodina k získání zelené píce, kdy se vysévá buď časně na jaře, nebo nejpozději v první dekádě srpna po sklizni hlavní plodiny. Pro svoji pichlavost není ale rostlina vhodná pro sušení. Využití nacházejí i semínka světlice barvířské. Jsou skvělým přídavkem do krmiva. Pokrutiny z vyloupaných nažek jsou kvalitní krmivo, obsahující asi 35 % stravitelných bílkovin. Jsou kvalitní výživou hlavně pro drůbež, šroty lze použít i ke krmení hospodářských zvířat, nažky jsou žádány chovateli exotického ptactva ke krmení větších ptáků a dále pro výživu malých zvířat, například křečků.

Světlice barvířská neboli saflor (Carthamus tinctorius).
Rostlina z čeledi hvězdnicovitých.
Výsev 35 – 40 kg/ha
Rostlina je 100-120 cm vysoká
Vegetační doba 100–130 dnů
Doba kvetení 3–4 týdny
Poskytuje pyl i nektar.
Vhodné jako meziplodina.
Dobře snáší suché oblasti.
3,5 - 4 kg na plochu cca 1000 m²


 

Hodnocení

Zatím zde není žádné hodnocení tohoto produktu.

Musíte se přihlásit, abyste mohli hodnotit. Přihlásit se

Naposledy navštíveno

Světlice barvířská saflor - 0,5 kgSvětlice barvířská saflor - 0,5 kg