Krmení včelstev

Včelaři své včely krmí ve dvou případech, jindy jsou včely soběstačné a veškerou potravu si jsou schopny obstarat samy.

Nutné je včely zakrmit při příchodu zimy, neboť přirozené zásoby, které si včely za celý rok udělaly, jim byly odebrány při vytáčení medu. Také je někdy nutné včely přikrmovat během sezóny, například při tvorbě oddělků, chorobách atd.

Přikrmování

Přikrmování je téměř nezbytnou součástí tvorby oddělků, kdy umělý přísun zásob usnadní včelám rozvoj a tvorbu díla.

K přikrmování se běžně používá cukerný roztok, který namícháme z váhového podílu 1:1 vody a cukru. Často se také používá medocukrové těsto.

Medocukrové těsto

Jedná se o hmotu o konzistenci pasty, s jejíž pomocí jsou přikrmována včelstva. Připraveno může být ve dvou variantách podle toho, zda je určeno k okamžité spotřebě či nikoli.

Pokud potřebujeme, aby těsto dlouho vydrželo, použijeme práškový cukr a med v hmotnostním poměru 3:1. Nejlépe se těsto zpracovává při teplotě 45 °C.

Pokud hodláme těsto ihned spotřebovat, přidáme k práškovému cukru a medu, které si připravíme ve stejném podílu jako u trvanlivého těsta, ještě asi 0,2 dílu vody. Opět vše před zpracováváním zahřejeme. Díky přidané vodě se těsto lépe hněte, není však trvalé.

Zakrmení

Zakrmení znamená dát včelstvu k dispozici dostatek zásob, aby přečkalo zimu.

Jednou z metod zakrmení je ponechání části medných zásob v úlu, a některé plásty nevytočit. Nevýhodou této metody je ztráta medu, mezi výhody naopak patří fakt, že se o krmení během zimy včelař nemusí vůbec starat.

Pokud včelám sebereme veškerý med, musíme se o jejich krmení postarat jinak. Často včelaři míchají cukerný roztok o hmotnostním poměru 3:2 cukru a vody. Cukr sypeme do téměř vařící vody. Roztok je možné připravovat v hrnci a míchat ho pomocí vařečky či vrtačky s míchací vrtulí. Je však možné použít i kalové čerpadlo, ovšem pokud voda nebude vroucí.

Krmítka

Existuje hned několik způsobů, jak zajistit včelám dostatečný přísun zásob. Jedním z nich je použití velkoobjemových krmítek.

Velkoobjemové krmítko je vlastně nádoba o objemu v řádech litrů, kterou je nejlépe umístit do podmetu či do prázdného nástavku na vrch úlu. Po naplnění cukerným roztokem je nutné umístit na hladinu jakýsi plovák, který zabrání včelám, aby se utopily. K jeho zkonstruování lze použít slámu, dřívka, bublinkovou folii, špunty, šišky, a mnoho dalšího. Výhodou tohoto způsobu krmení je jistě méně práce s doplňováním, nevýhodou ztráta zájmu včel při chladném počasí.

Další metodou přikrmování je použití tzv. prosakovací lahve. Jedná se vlastně o zavařovací sklenici o objemu asi 3,5 litrů, na kterou je připevněno speciální krmící víčko, tzn. s otvory. Sklenici naplněnou cukerným roztokem stačí obrátit dnem vzhůru a umístit na loučky horního nástavku. Pro málo návštěv je nutné umístit do jednoho úlu minimálně čtyři láhve.

Používají se také tzv. kapsová (či rámková) krmítka, která se umisťují do úlů po způsobu rámků a zaberou místo pro dva rámky na kraji úlu. Objemy jsou různé. Nevýhodou tohoto krmítka je nutnost zkonstruovat ho tak, aby ho včely nezastavěly ani se v něm neutopily.