Invertní krmivo

Invertní krmivo je u nás poměrně nedůvěryhodnou novinkou. Je to ale zapříčiněno spíše špatnou osvětou a konzervativností českých včelařů. Ačkoliv se argument „v západních zemích je běžný“ může zdát protivným a v poslední době naprosto ohraným, má stále svou hodnotu.

Ve vztahu k západu se jedná spíše o Německo, kde jsou velké možnosti na dlouhodobé pozorování ve velkých chovech podpořených laboratorním výzkumem. V těchto oblastech je krmení cukrem nebo jinými roztoky a těsty již naprosto překonané. Řekněme si více o invertním krmivu.

Invertní krmivo

Invertní krmivo je speciálně vyvinuté tekuté krmivo určené pro včely na zimní krmení. Má skvělé vyvážení výživných látek, jako jsou sacharózy, glukózy a fruktózy. Složení je pro včelu medonosnou naprosto vyhovující. Na rozdíl od klasického cukru, který je na štěpení a trávení velmi složitý, invertní krmivo obsahuje jen jednoduché, snadno stravitelné cukry, které často nemusí ani štěpit a rovnou přecházejí v energii.

Značková invertní krmiva jsou vždy garantována atestem kvality a nezávadnosti.

Výhody invertního krmiva

První výhodou, kterou poznáte již při přebírání krmiva, je způsob jeho distribuce. Krmivo se k vám dostane balené v kbelíku o obsahu 15 kg invertu. Skvělé je, že kbelík je možné ihned použít rovnou jako velmi levné krmítko. A pokud krmítko již máte, kbelíky vymyjte a uschovejte, můžete je bez obav použít na skladování vytočeného medu.

Každý včelař jistě ocení jednoduchost krmení invertem. Invertní krmivo nepřipravujete, nemícháte, neředíte, nýbrž rovnou používáte. Práce je tak minimálně o polovinu snazší. Například díky odolným kbelíkům stačí navést krmivo na stanoviště a tam ho nechat. Klidně venku, kbelíky to hravě přežijí. Včelaři tedy stačí na krmení docházet s prázdnýma rukama a i s úsměvem, protože nic dalšího nepotřebuje. Krmivo v kbelících vydrží klidně i rok a déle.

Obrovskou výhodou je i bezpečnost při krmení. Invertní krmivo včelám nevoní a tak po něm neslídí, jen jej pokojně zpracovávají. Navíc krmivo berou pomaleji, což ve výsledku znamená, že invertní krmivo funguje jako podněcující krmení.

Kdy objednávat

Krmivo objednejte co nejdříve. Klidně dlouho dopředu před včelařskou sezonu. Rozhodně nenechávejte objednávku krmiva těsně před hlavní krmnou sezónu. O krmivo je velký zájem, ale kapacita výroby a skladů je omezená. Pokud objednáte brzy, vyhnete se nemilé možnosti, že na krmivo budete muset dlouho čekat.

Doporučený způsob krmení

Invertním krmivem se krmí prakticky stejně jako cukrem. Je pravdou, že invert má o pár procent nižší energetickou hodnotu, to ale nijak nevadí, ba naopak! Invertní krmivo je složen z jednoduchých cukrů, takže včela potravu rozkládá snáze, takže na to ušetří svoji energii, takže jí zůstane více energie z krmiva. (On i člověk na to, aby z potravy získal novou sílu, potřebuje sílu nejprve vydat).

Při dokrmování vždy klasicky zkontrolujte stav krmiva a podle potřeby jej doplňujte.