Muzeum medoviny, muzeum kvality

Hned zkraje září cedule s nápisem Muzeum medoviny. Spolu se svým společníkem Martinem Dienstbierem ho uprostřed léta otevřel autor projektu muzea Jiří Pouček.

Čí to byl nápad?

Muzeum medoviny a s ním spojená prodejna byl můj nápad. Ale úplně první impuls věnovat se medovině, zmapovat její historii i současný stav vznikl asi před čtyřmi lety. Já jsem totiž původně na medovinu zanevřel. Mnohokrát jsem ji koupil přeslazenou nebo obsahující aroma, které mi nechutnalo. A tak jsem začal jezdit na Moravu na víno. Když mi ale kamarád před zmíněnými čtyřmi lety přivezl velice kvalitní medovinu ze Slovenska, tak jsem se k ní vrátil.

Vyrábíte si medovinu sám?

Nejsem včelař ani výrobce, jsem pouhý konzument. Začal jsem pátrat, proč jsou některé medoviny velmi lahodné a jiné se téměř nedají pít. Až jsem dospěl k závěru,
že nejvíce mi chutnají ty opravdu tradiční medoviny. A zároveň taky ke zjištění, že náš trh je zahlcený medovinami, které jsou doslazené cukrem, dolihované nebojsou do nich přidaná různá umělá aromata. Před čtyřmi lety jsem začal hledat u nás, na Slovensku i v zahraničí výrobce, kteří vyrábějí opravdu kvalitní medovinu. Jinými slovy medovinu, která mi bude chutnat.

Co vás tedy přivedlo k otevření nejprve prodejny a posléze muzea medoviny?

Nejprve jsem začal pořádat v čajovně v Myslíkově ulici degustace pro své přátele. Pak jsem ale pocítil, že potřebuju stylové zázemí, kde bych mohl realizovat i klasický prodej. Zjistil jsem totiž, že lidé, kteří medovinu ochutnají, si jí pak v naprosté většině chtějí i koupit. Takže vzniklo Muzeum medoviny.

Jenže zatím je tu pouze prodejna. Jaký bude další postup?

To je pravda, ale v prvotním plánu je jednoznačné Muzeum medoviny. Expozice bude ve druhé mírnosti, která se zatím připravuje. Historické úly, včelařské pomůcky. Informační panely o historií a výrobě medoviny či nabízeném sortimentu v několika jazycích. Pro návštěvníky Prahy, kteří mají rádi medovinu a chtějí se o ní dozvědět něco víc, by ulice Na Zderaze měla být místem, kde by se určitě měli zastavit

Muzeum medoviny bylo oficiálně otevřeno za přítomnosti hostů a novinářů v posledním červencovém týdnu, ale prodejna už byla nějakou dobu v provozu. Kdy jste ho zahájili?

Na přelomu června a července, ještě se tu dodělávaly nějaké věci, ale už jsme si chtěli ověřit, zda koncept, který jsme vymysleli, bude fungovat.

A jaké jsou vaše poznatky za ty dva uplynulé měsíce?

Myslím, že každého, kdo sem přijde, medovinou zaujmeme. Samozřejmě najdou se tací, kteří přijdou, otočí se a odejdou. Ty prostě nepřemluvíte. Ale lidé, kteří ochutnají třeba medovinu vyráběnou za studená si ji koupí a začínají se pravidelné vracet. Navíc máme v nabídce různý doplňkový sortiment - třeba med s kakaem, dále celou škálu medů - lesní, květový, jednodruho-vé medy, propolis, mateří kašičku. Vše lze na místě ochutnat a je možné vyzkoušet si i krém, jehož základem jsou včelí produkty. Celý projekt je postaven na konceptu, že lidé nekupují zajíce v pytli.

Jaký sortiment medoviny se momentálně nachází v prodejních regálech?

V první řadě české medoviny vyráběné za studená, jsou rozdělené podle výrobců. V dalším regálu najdete medoviny vařené či nějakým způsobem tepelně zpracovávané. V třetím jsou medoviny ze Slovenska, kde je mimo jiné i medovina, která získala v roce 2015 na Apimondii v Jižní Koreji ocenění nejlepší medovina světa.

Uvažujete kromě Slovenska i s nabídkou medovin ze zahraničí?

Zatím máme v nabídce pouze medoviny z Německa, v Polsku jsem našel asi třicítku výrobců, několik i v Rakousku. Samozřejmě nemůže chybět Slovinsko, kam se teprve chystám.

Muzeum medoviny lze považovat za další krok v propagaci českého včelařství a produktů našich včelařů. Jak ho chcete dostat do povědomí širší veřejnosti? Jednou týdně budeme pořádat ochutnávky medoviny, vždy nějakým způsobem zaměřené - například podle země původu samozřejmě s prioritou na Česko, ochutnávka jednodruhových medovin, což je určitá specialita, protože existuje jen několik výrobců, kteří se na ni zaměřují. Takže speciální degustace, do níž budou zařazeny vzorky, které by se do běžné nabídky nedostaly.

Z časopisu včelařství.
Text Petr Kolář