Plastové rámky
Ve zkratce se dá říci, že plastové rámky jsou jednou z posledních inovací v oblasti včelařství, které šetří váš drahocenný čas.
Na trhu se přitom můžete setkat s různými variantami plastových rámků. Nejoblíbenější jsou asi plastové boční loučky, celoplastové rámky, ale existují i samostatné plastové mezistěny, které se vkládají prakticky do jakýchkoli rámků příslušných rozměrů (pro naše krajiny je nejrozšířenější 39x24 cm).
Výhody plastových rámků
Výhod je hned několik, například duté boční loučky typu hoffmann mají izolační vlastnosti a také vás zbavují starostí s mezerníky. Mezi výhody patří tenké horní a dolní loučky, což zajišťuje společně s mezinástavkovou mezerou nízkou vzdálenost mezi včelí stavbou v horním a dolním nástavku. Ve výsledku to znamená výhody pro včelstvo, které mezeru mezi nástavky nevnímá rušivě, a také pro matky, které při kladení mezeru přechází.
Velkou výhodu poskytují rámky i samotnému včelaři. Plastové rámky mají dlouhou životnost díky speciálnímu plastovému materiálu, který získal mnohé atesty na styk s potravinami, takže ve vosku ani v medu nezanechává žádné deriváty, neznehodnocuje chuť ani vůni. Navíc nahrazuje spoustu otravné práce s klasickými rámky, jako je sbíjení a lepení přířezů, drátkování, práce s mezistěny a další.
Mezi další výhody patří i fakt, že do úlu budete přidávat již jen svůj vlastní vosk, takže nehrozí případné nákazy.
Používání plastových rámků
Plastové rámky nejsou ani tak žhavou novinkou, jak by se mohlo zdát. U nás i ve světě se používají již řadu let a tak můžeme čerpat z několikaletých zkušeností mnohých spokojených včelařů.
Asi největší rozdíl, jaký najdete mezi klasickými dřevěnými rámky a moderními plastovými, je jednoduší práce. A ano, právě s těmi plastovými.
Když konečně máte nové plastové rámky v dílně, musíte je opatřit slabou vrstvou vosku dříve, než je prvně použijete. Můžete tak učinit namáčením, kdy ponoříte rámky do roztaveného vosku o teplotě 70-85 °C. Jedná se o rychlou, ale na spotřebu vosku hodně náročnou, metodu. Proto můžete vyzkoušet i natírání. Vosk lze nanášet i válečkem (rozhodně nepoužívejte molitanový, nejlepší je nylonový) či štětcem – tím dosáhnete nejnižší spotřeby vosku. Pamatujte, že není nutné zaplnit dna buněk, vosk stačí nanést jen na jejich hrany. Při velkém šetření stačí natírat i hrany rámku.
Tím se zajistí, že včely nepoznají rozdíl mezi mezistěnami voskovými a povoskovanými plastovými. Včely budou stále ochotně stavět buňky pro plod i sladinu.
Pro potřeby trubčích buněk doporučujeme vložit jeden klasický rámek. Včely sice dokáží stavět trubčí buňky i v celoplastových rámcích, ale budou tak činit nepravidelně a to může být pro včelaře náročné na sledování. Šikovný včelař si může vyrobit i plastový rámek na trubčinu, stačí mu vyříznout střed plastové mezistěny (přičemž ponechá přibližně jeden centimetr od okraje) a včely zde vystaví novou trubčinu.
Plastové rámky, jak bylo řečeno, skvěle šetří čas. Dobře je to vidět na obnově díla, kdy stačí staré dílo seříznout, a rámek můžete vrátit do úlu. Dna buněk včely samy urovnají, vyčistí a začnou s novou stavbou. Není nutné znovu voskovat.
Vytáčení se zrychlí díky tuhosti celoplastového rámku, který umožňuje vytáčet vyšší rychlostí. Navíc je vyloučeno zborcení díla, snižují se dopady útoků molic.
Desinfekce se obvykle neprovádí, je-li nutná, stačí ji provést velmi účinným roztokem 5% hydroxidu sodného a 10% Sava a následným opláchnutím teplou vodou.
Vysoká cena?
Na první pohled se může cena zdát opravdu vysokou. Při reflexi s hromadou práce, kterou nám ale plastové rámky ušetří, s rychlostí výměny stavby, s čistotou a dlouhou trvanlivostí, vyjde nám, při přepočtu na dřevěné rámky, že cena je spíše nižší.