Jumbo není nástavek, ale úlová soustava
V letošním červnovém vydání Včelařství, mne zaujal článek Ing. Víta Holienčina „Mívaliť naši předkové...„ Autor v prologu, kterým Článek uvádí, píše: „Stále se zvětšuje obsah odborných názvů, nejsou stanovena jazykovědná kriteria a zájemci o studium terminologie narážejí na nejrůznější překážky". Autorův úvod mne přivedl k zamyšlení, jak se naše příští včelařská generace vypořádá s velmi rozšířeným a záhadným slovním výrazem jumbo?
Krmení včelstev rychle a nenáročně
V loňském roce jsem vyzkoušel pro mě novou metodu krmení včelstev. Inspirací mi byly webové stránky několika ruských včelařů, kteří tento způsob popisují. Proto jsem si tuto metodu pracovně nazval „ruská“. Možná nejsem sám, kdo ji u nás používá. V tom případě uvítám další náměty a zkušenosti.
Muzeum medoviny, muzeum kvality
Hned zkraje září cedule s nápisem Muzeum medoviny. Spolu se svým společníkem Martinem Dienstbierem ho uprostřed léta otevřel autor projektu muzea Jiří Pouček.
Racionalizace má ve včelařství nezastupitelné místo
Racionalizací v obecném smyslu rozumíme snahu, úsilí směřující k efektivnějšímu využívání vstupů do nějaké činností. Ve včelařství je to efektivnější využití pracovního času při ošetřování na stanovišti, mimo stanoviště, finančních prostředků vložených do nákupu úlů, dopravních prostředků, krmiv a dalších materiálů včetně účelného využití prostor využívaného pro včelařský provoz.
Jak se daří Včelpu po loňských kauzách?
Mnoho včelařů se domnívá, že Včelpo zpracovává vosk dovezený ze zahraničí. Vćelpo však díky implementovaným jakostním standardům používá včelí vosk pro výrobu voskových mezistěn získaný pouze od českých včelařů, a to ve formě jimi dodaného vytaveného vosku z voští nebo z dodaného samotného voští. Veškeré nákupy vosků (voští) se realizují ve dvou našich střediscích.