Význam trubců v životě včelstva
Trubci hrají klíčovou roli v oplodnění královny a zajišťují tak reprodukci a další rozvoj včelí kolonie.. Životní cyklus trubce. Trubci se rodí z neoplozených vajíček, která klade královna. Po vylíhnutí jsou první tři dny krmeni mateří kašičkou, výživnou látkou zajišťující jejich správný růst. Následně přecházejí na stravu složenou z medu a pylu, kterou jim podávají dělnice. Jakmile dosáhnou pohlavní dospělosti, scházejí se trubci na orientačních bodech, kde čekají na příležitost k svatebnímu letu. Po úspěšné kopulaci s královnou trubec umírá, čímž splní své základní poslání. Výskyt trubčího plodu v úlu signalizuje včelaři začátek rojové nálady. Během tohoto období se aktivita včel zvyšuje, intenzivně staví plástve a vychovávají mladé dělnice. Někteří trubci se připojují k odcházejícímu roji, což je přirozená součást rojení.
Když se řekne kaštan: není kaštan jako kaštan
Podzim a hnědé lesklé kaštany padající z ostnitých číšek k sobě neodmyslitelně patří. Děti je sbírají pod majestátními stromy a vyrábějí z nich oblíbené figurky. Autorem těchto kaštanů je jírovec maďal (Aesculus hippocastanum), pocházející z Balkánu. Navzdory tomu, že slovo "aesculus" znamená jedlý, jírovec maďal jedlý rozhodně není. Jeho požití může způsobit nevolnost, křeče a někdy i zvracení. Označení "kaštan koňský" je také zavádějící, protože je pro koně jedovatý. Naopak spárkatá zvěř si na nich s oblibou pochutnává díky obsahu asi 10 % proteinů, což z nich dělá výživnou potravu. Kaštany se využívají ve farmaceutickém průmyslu a v lidovém léčitelství. Naši předkové přikládali těmto plodům zázračnou sílu - doporučovali sbírat kaštany odpovídající počtu vašich let plus jeden, které se měly nosit v plátěném sáčku pod polštářem až do jara. Pro méně odvážné je možnost nosit pár kaštanů po kapsách.
Pampeliška ve světě včelařství
Když uslyšíme slovo "pampeliška", mnohým se vybaví malá žlutá květina s charakteristickým dutým stvolem, ze kterého vytéká bílé mléčko. A kdo by neznal ty ikonické bílé chomáčky, které po odkvětu stačí jemný vánek a jejich semínka se rozletí až do vzdálenosti 8 kilometrů! Pampeliška však není jen obyčejnou rostlinou, která roste na loukách a zahradách, často považována za plevel. To, co mnohé z nás možná překvapí, je její význam a využití ve včelařství.
Pampeliška lékařská, známá také jako smetánka lékařská (Taraxacum officinale), je pro včely doslova pokladem. Květy této rostliny jsou bohatým zdrojem pylu a nektaru, což z pampelišky činí důležitou součást stravy pro naše opeřené přátele. Včelaři si velmi cení jarního pampeliškového medu, který se vyznačuje příjemnou barvou a lahodnou vůní. Kromě podpory včelí populace má pampeliška i četné zdravotní benefity pro člověka.
Jak efektivně přezimovat snůšková včelstva na jakékoli r.m.
V nadcházející zimní sezóně je klíčové pro každého včelaře plánování a péče o včelstva, zvláště pokud využíváte různorodé úlové míry. V reakci na nedávnou diskusi o Eurodadantu bych rád sdílel své mnohaleté zkušenosti s přezimováním na různých úlových mírách.
Od Optimalů po Eurodadanty: Příběh Přizpůsobení
Od roku 1981 pracuji s Optimaly o míře 42 x 17 cm. Při dvou nástavcích jsem dokázal pojmout rámky o rozměru 42 x 30 cm. Můj tchán, MUDr. Václav Kučera, používal úly o míře 30 x 31 cm, které obsahovaly osm rámků a měly velmi široké stěny, zajišťující stabilitu. Tyto vysoké úly ale byly náročné na manipulaci.
Druhy včel - Královna, dělnice a trubci
Včelí úl je fascinující a nesmírně efektivně organizované prostředí, kde každá včela má svou jedinečnou roli. Toto malebné společenství je složeno z různých druhů včel: královny, dělnic a trubců, kteří spolupracují na přežití a prosperitě celého včelstva. Pojďme si detailněji představit tyto úžasné členy včelího společenství a jejich specifické funkce.
Královna
Královna je srdcem včelího úlu. Je jen jedna v každém úlu a jejím hlavním úkolem je kladení vajíček. Denně může naklást až 2000 vajíček, čímž zajišťuje neustálý přísun nových včel. Královna také produkuje feromony, které regulují chování a aktivity ostatních včel v úlu.