O aktuálním dění v úlu se dočteme na podložce na měl.
Úlová podložka - jednoduchá a přitom velice důležitá pomůcka pro rychlou kontrolu stavu včelstva. Mnozí včelaři její význam podceňují a vkládají podložku v průběhu podzimního léčení nebo dokonce až po posledním ošetření za účelem odběru vzorku zimní měli. Přitom by měla být v úle po celý rok.
Listopad - nejvyšší čas na zabezpečení včelstev proti škůdcům
Pro zajištění klidného zimování by v průběhu listopadu měla již být včelstva zabezpečena proti proniknutí škůdců do úlů. Některé roky je ale zimování včelstev v některých oblastech negativně ovlivněno pozdní melecitózní snůškou z modřínů.
Vliv vlhkosti na kvalitu medu
Když budete listovat literaturou o včelaření, určitě narazíte na knihy od Dr. A. Büdela, který je německým odborníkem na včelí fyziku. Právě on hlavně v 60. letech 20. století studoval, jaký dopad mají fyzikální vlivy na včely žijící v úlech a tím pádem také na jejich nejvíce známý produkt, med.
Reklama na med
Čím vším jste ochotni podpořit prodejnost vašeho medu, a čím lákáte nové zákazníky? Nechte se inspirovat jedním čínským včelařem, který včelaří již více než 30 let. Placená reklama v místních periodikách nebo na internetu zdá se je pro některé Číňany nedosažitelná a tak se jeden čínský včelař celý pokryl včelami, aby na sebe upozornil a zvýšil tak prodej svého medu.
Výroba medoviny
Medovina patří nejspíše mezi nejstarší alkoholické nápoje, které se člověk naučil připravovat. Medovinu známe v pozměněných podobách snad u všech starověkých kultur. Medovina je ve své podstatě zkvašený nápoj vzniklý z kvašení medu a vody, přičemž se voda dá nahradit například ovocnou šťávou, pokud chceme dosáhnout více chutí nebo ovocných tónů v medovině. Výhodou je, že k výrobě medoviny nepotřebujete žádné speciální včelařské potřeby či vybavení. Potřebujete pouze demižon, kvasnou zátku a kvasinky pro výrobu medoviny.