Racionalizace má ve včelařství nezastupitelné místo
Racionalizací v obecném smyslu rozumíme snahu, úsilí směřující k efektivnějšímu využívání vstupů do nějaké činností. Ve včelařství je to efektivnější využití pracovního času při ošetřování na stanovišti, mimo stanoviště, finančních prostředků vložených do nákupu úlů, dopravních prostředků, krmiv a dalších materiálů včetně účelného využití prostor využívaného pro včelařský provoz.
Muzeum medoviny, muzeum kvality
Hned zkraje září cedule s nápisem Muzeum medoviny. Spolu se svým společníkem Martinem Dienstbierem ho uprostřed léta otevřel autor projektu muzea Jiří Pouček.
Profesionálním včelaření
P. Eminger v současnosti (2016) obhospodařuje 130 včelstev. Letos by jejich počet chtěl rozšířit na dvě stovky. Toto, případně ještě o něco větší množství, by jej zaměstnalo coby včelaře profesionála na plný úvazek. Zda tomu tak bude, tím si není zcela jistý, neboť pociťuje, že jeho další seberealizace ve včelařském oboru nebude snadná.
Jak se daří Včelpu po loňských kauzách?
Mnoho včelařů se domnívá, že Včelpo zpracovává vosk dovezený ze zahraničí. Vćelpo však díky implementovaným jakostním standardům používá včelí vosk pro výrobu voskových mezistěn získaný pouze od českých včelařů, a to ve formě jimi dodaného vytaveného vosku z voští nebo z dodaného samotného voští. Veškeré nákupy vosků (voští) se realizují ve dvou našich střediscích.
Vzorky měli k vyšetření na mor včelího plodu je vhodné oddělit od vzorků na varroázu.
Na počátku letošního roku bylo zavedeno zasílání objednávek k vyšetření vzorků zimní měli na varroázu elektronicky s využitím CISu. Ve světle skutečností, že se, že se jednalo o značný zásah do dlouhodobě prováděného postupu a na přípravu a vysvětlování zejména funkcionářům ZO ČSV bylo málo času, celá záležitost proběhla celkem dobře.