Vliv vlhkosti na kvalitu medu

Když budete listovat literaturou o včelaření, určitě narazíte na knihy od Dr. A. Büdela, který je německým odborníkem na včelí fyziku. Právě on hlavně v 60. letech 20. století studoval, jaký dopad mají fyzikální vlivy na včely žijící v úlech a tím pádem také na jejich nejvíce známý produkt, med.

Nízkonástavkové včelaření

Nízkonástavkový způsob včelaření se od ostatních systémů chovu v jistých ohledech liší. Všeobecně je známo, že včelstva chovaná v nízkonástavkových úlech bývají odolnější, z čehož vyplývá i vyšší produktivita těchto včel.

Výroba medoviny

Medovina patří nejspíše mezi nejstarší alkoholické nápoje, které se člověk naučil připravovat. Medovinu známe v pozměněných podobách snad u všech starověkých kultur. Medovina je ve své podstatě zkvašený nápoj vzniklý z kvašení medu a vody, přičemž se voda dá nahradit například ovocnou šťávou, pokud chceme dosáhnout více chutí nebo ovocných tónů v medovině. Výhodou je, že k výrobě medoviny nepotřebujete žádné speciální včelařské potřeby či vybavení. Potřebujete pouze demižon, kvasnou zátku a kvasinky pro výrobu medoviny.

Hodnocení včelstva

Pro plnohodnotné včelaření, ať jde o potěchu a výsledky včelaře nebo rozvoj a život včelstev, je velmi příhodné včelstvo hodnotit. V tomto článku si o tom něco málo řekneme. Na našem území žije ponejvíce včela kraňka. Ačkoliv se jedná o rozšířený živočišný poddruh a může se znát, že se tedy budou všechny včely chovat dle stejného vzorce, opak je pravdou.

Problémy s cementovým medem

Cementový, betonový, nebo odborně nazývaný melecitozní med mají na svědomí medovice. Říká se, že pochází z modřínu, ovšem dnes se již ví, že medovici produkují prakticky každé stromy, na kterých žijí mšice. S cementovou medovicí se včelaři setkávají porůznu, někde je častá, jinde vzácná. Celkově ale platí, že se vyskytuje hlavně v srpnu a během září. Čím později se ale vyskytuje, tím je větším nebezpečím pro přezimování včelstva, proto bychom měli být na pozoru.

Včelí společenství

Obyvatelstvo včelího úlu vždy tvoří jedna matka, plod, trubci a dělnice. Matka je v úlu vždy jediná, je podstatně větší než ostatní členové společenství, měří až 25 mm. Při použití žihadla matka nezemře, protože neobsahuje háčky, které by bránily jeho vytažení z protivníka. Její život, trvající 3 až 5 let, vyžaduje péči dělnic, které ji krmí mateří kašičkou.

Pylové doplňky potravy

Každý včelař ví, že nektar – cukrový sirup – potřebují včely pro sovu existenci. Včely jsou „naprogramované,“ aby sbírali nektar či jiné cukerné náhrady, které si ukládají do buněk jako zásoby na zimu či dobu strádání. Když ale med vytočíme, připravíme je o zásoby a musíme je nahrazovat – přikrmovat je. Jinak včelstvo začne strádat, hladovět a vymírat.

Není med jako med

Přestože v České republice stále není spotřeba medu tak vysoká, včelařství se postupně stává čím dál populárnějším odvětvím. České medy prodávané včelaři jsou známé především pro svou výbornou kvalitu a skvělé vlastnosti, které se projeví při pravidelné konzumaci.

Protirojová opatření

Jednou z přirozených vlastností včelstev je jejich rojivost. To je ovšem také jedna z vlastností, které jsou pro většinu dnešních včelařů nežádoucí.

Jak pracovat s roji

Včelstva vytváří roje – je to přirozené. Žádnému včelaři se však tato skutečnost příliš nezamlouvá. Pokud se totiž včely vyrojí v období snůšky, užitek se povážlivě ztenčí. Včelařství je rojením včel velmi ovlivněno, a tak je dobré tomuto fenoménu věnovat několik řádků.

Včelařovi povinnosti

Včelařovi povinnosti se dají velmi jednoduše shrnout na pár základních bodů. Prvně musí být včelař zaevidován v centrální evidenci včelařů, pak musí mít nahlášeno stanoviště úlů na obecním úřadě a v neposlední řadě, jako u čehokoliv jiného, musí včelař platit daně.

Strana 3 z 3